Azotyny w moczu - co oznaczają?
Wybór redakcji

Co mogą oznaczać azotyny w moczu?

Na przestrzeni ostatnich tygodni nie byłaś sobą, więc zdecydowałaś się zrobić ogólne badanie moczu oraz morfologię. Czytając wyniki zastanawiasz się czy azotyny w moczu powinny występować? Odpowiedź jest jedna –…

Na przestrzeni ostatnich tygodni nie byłaś sobą, więc zdecydowałaś się zrobić ogólne badanie moczu oraz morfologię. Czytając wyniki zastanawiasz się czy azotyny w moczu powinny występować? Odpowiedź jest jedna – NIE! W dzisiejszym artykule opowiemy co mogą oznaczać związki chemiczne, takie jak azotyny w moczu.

Azotyny w moczu

U całkowicie zdrowego człowieka, azotyny w moczu nie powinny występować! Obecność tych chemicznych związków mogą świadczyć o toczącej się infekcji bakteryjnej układu moczowego. Dlaczego? Azotyny powstają w wyniku przekształcenia się występujących fizjologicznie azotanów pod wpływem bakterii. Pamiętajcie, że jeżeli te związki znajdą się w moczu należy niezwłocznie skonsultować swoje wyniki badań z lekarzem, który pragnąc mieć pełen obraz może zlecić dodatkowe badania laboratoryjne.

Jakie są przyczyny?

Pojawienie się azotynów w moczu może świadczyć o toczącej się infekcji układu moczowego, wywołane przez bakterie gram ujemne (np. Escherichia coli czyli pałeczka kałowa, bakterie z grupy Klebsiella, Citrobacter, Enterobacter). Odpowiadają one za wytworzenie się enzymu reduktazy, który oddziałuje na naturalnie występujące w moczu azotany, czego konsekwencją jest ich przekształcenie w azotyny. Zwykle przyczyną pojawienia się tych bakterii w moczu jest nieodpowiednie przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

CZYTAJ TAKŻE: Jak przeprowadzić detoksykację z azotynów?

Jakie są objawy infekcji dróg moczowych?

Podstawowe objawy zapalenia układu moczowego nie należą do najprzyjemniejszych, należą do nich: częstomocz, ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, silne uczucie parcia na pęcherz przy niemożności oddania moczu lub wydalaniu jego znikomej ilości. Nieleczona infekcja może przyjąć zaawansowane stadium choroby, które objawia się: gorączką, złym samopoczuciem, bólem podbrzusza, lędźwi kręgosłupa. Pamiętajcie, że jeżeli zaobserwujecie u siebie któreś z powyższych objawów, powinniście niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu!

Jak wygląda leczenie?

Podczas wizyty, lekarz z całą pewnością zleci wykonanie badań laboratoryjnych takie jak: badanie ogólne moczu, bądź posiew moczu. Kiedy otrzyma wyniki zwykle leczenie zapalenie układu moczowego sprowadza się do włączenia stosownej farmakoterapii. Warto pamiętać, że nieleczone zapalenie układu moczowego może prowadzić do dalszych powikłać takich jak: ropień nerki, ostrą niewydolność nerek, a także sepsy.

Poznaj RYCYNOWE, DOMOWE RECEPTURY!

Published: 09/02/20

Comments are closed.