Glifosat w szczepionce - czy rzeczywiście się tam znajduje?
Wybór redakcji

Czy glifosat znajduje się w szczepionkach?

Wielu z nas zastanawia się czy związek chemiczny, jakim jest glifosat może wpływać na zdrowie ludzkiego organizmu, zwłaszcza dzieci. Niestety, na chwilę obecną brak jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Substancja…

Wielu z nas zastanawia się czy związek chemiczny, jakim jest glifosat może wpływać na zdrowie ludzkiego organizmu, zwłaszcza dzieci. Niestety, na chwilę obecną brak jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Substancja ta jest głównym składnikiem produktów chwastobójczych, przez co w dość łatwy sposób może trafić do żywności poprzez regularne spożywanie chleba, bułek, a nawet płatków śniadaniowych. W dzisiejszym artykule opowiemy gdzie jeszcze możemy znaleźć glifosat.

Co wiemy o glifosacie?

Glifosat to organiczny związek chemiczny, pochodzący z grupy fosfonianów. Jego głównym zadaniem jest zahamowanie działania enzymu syntazy EPSPS, który jest ważnym enzymem roślin na szlaku metabolicznym kwasu szikimowego, powiązanego z biosyntezą aromatycznych aminokwasów. Ta substancja przybiera formę białego, bezzapachowego proszku.

Jak pojawił się w naszym życiu?

Glifosat został wprowadzony na rynek w 1974 przez międzynarodowy koncern Monsanto, specjalizujący się w biotechnologii i chemii organicznej, skupiającej się na rolnictwie. Glifosat stał się głównym składnikiem chwastobójczego Roundupa wykorzystywany przez wielu rolników na całym świecie do skutecznej eliminacji chwastów w swoich uprawach. Produkt ten jest również wykorzystywany do zlikwidowania roślin na torach kolejowych.

SPRAWDŹ TAKŻE: Glifosat w jedzeniu – jaki ma wpływ na zdrowie?

Glifosat w szczepionkach

Na chwile obecną nie me rzetelnych danych, które mówiłyby o obecności glifosatu w szczepionkach, a także jego negatywnym wpływie na zdrowie ludzkiego organizmu. Swoje wyniki w tym zakresie przedstawiła amerykańska organizacja MAAM, które zostały podważone. MAAM na podstawie zebranych danych uważało, że glifosat znajduje się w szczepionkach przeciwko grypie, odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także szczepionkom skojarzonym: przeciwko błonicy, krztuścowi czy tężcowi. Według MAAM, śladowa ilość tej substancji może zwiększać ryzyko powstawania Alzheimera, a przede wszystkim chorób nowotworowych.

Jakie badanie na obecność glifosatu?

Jeżeli obawiacie się o wpływ glifosatu na wasze zdrowie, zawsze możecie zdecydować się na badanie ogólne moczu, które może określić stężenie glifosatu w organizmie. Pamiętajcie, że to badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy z samego rana oddać mocz do jałowego pojemnika, który zakupicie w każdej aptece. Tak pobrany materiał należy oddać do wybranego punktu pobrań krwi. Na wyniki poczekacie 1-2 dni, należy je skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Poznaj RYCYNOWE, DOMOWE RECEPTURY!

Published: 08/03/20

Comments are closed.