Badanie krwi na glifosat - czy warto je zrobić?
Wybór redakcji

Czy warto przeprowadzić badanie krwi na obecność glifosatu?

Ostatnio sporo czytasz na temat chemicznych substancji, które znajdują się w ulubionych warzywach, owocach, nabiale, mięsie czy rybie. Zastanawiasz się czy warto poddać się takiemu badaniu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości….

Ostatnio sporo czytasz na temat chemicznych substancji, które znajdują się w ulubionych warzywach, owocach, nabiale, mięsie czy rybie. Zastanawiasz się czy warto poddać się takiemu badaniu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. W dzisiejszym artykule skupimy się na badaniu krwi na glifosat – czy rzeczywiście warto je przeprowadzić?

Gdzie spotkamy glifosat?

Glifosat jako organiczny związek chemiczny, pochodzący z grupy fosfonianów to popularny składnik środków chwastobójczych. Najprościej rzecz ujmując glifosat wykazuje zdolność do niszczenia roślin, zwłaszcza chwastów. Dzięki czemu wielu rolników za sprawą środków opartych na glifosatcie może skutecznie wyeliminować chwasty ze swoich upraw sadowniczych, zbóż czy rzepaku.

Czy jest szkodliwy dla ludzkiego zdrowia?

Glifosat jest przedmiotem wielu badań na całym świecie. Na chwilę obecną Federalny Instytut Oceny Ryzyka ocenia glifosat jako nie rakotwórczy. Z kolei Kalifornijski Departament Zdrowia i Ochrony Środowiska, umieszcza ten preparat na liście chemicznych substancji, które mogą działać rakotwórczo. Warto zaznaczyć, że glifosat hamuje ścieżkę szikimową (występuje on głównie w roślinach, bakteriach, grzybach), przez co rośliny nie są w stanie tworzyć niezbędnych aminokwasów. Przyjmuje się, że glifosat jest mało toksyczny dla ludzkiego zdrowia. Niektóre badania przedstawiają, że glifosat negatywnie wpływa na mikrobom jelitowy, jest silnie antybiotyczny, zmniejsza odporność człowieka na niektóre bakterie chorobotwórcze.

CZYTAJ TAKŻE: Urządzenie do pomiaru azotanów Soeks Tester – poznaj opinie!

Glifosat w organizmie – jak sprawdzić?

Najprostszym badaniem, które pozwala określić obecność glifosatu w ludzkim organizmie jest ogólne badanie moczu. Możecie je wykonać w najbliższej przychodni lekarskiej, posiadającej punkt pobrań krwi. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy z samego rana oddać do jałowego, specjalnego pudełka (które znajdziecie w każdej aptece) swój mocz. Następnie próbkę należy zanieść do wybranego punktu. Wyniki uzyskacie po 1-2 dniach. Pamiętajcie, że wyniki powinniście skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Badanie krwi na glifosat – czy warto?

Badanie krwi na glifosat to druga forma badania, która pozwoli określić jego stężenie w organizmie. Tak jak w przypadku badania moczu, nie wymaga ono specjalnego przygotowania. Warto jednak sprawdzić, czy najbliższy punkt pobrań krwi posiada takie badanie w swojej ofercie. W tym przypadku również wyniki otrzymacie po 1-2 dniach, które również należy skonsultować z lekarzem.

Poznaj RYCYNOWE, DOMOWE RECEPTURY!

Published: 04/03/20

Comments are closed.