Jak dbać o szorstkie pięty?
Skóra

Jak dbać o szorstkie pięty?

W okresie wakacyjnym ze szczególną dbałością pielęgnujemy stopy, gdyż zależy nam, by prezentowały się perfekcyjnie w letnich sandałkach. Niemniej o stopy warto dbać przez cały rok. Szczególnie problematyczną partią stóp…

W okresie wakacyjnym ze szczególną dbałością pielęgnujemy stopy, gdyż zależy nam, by prezentowały się perfekcyjnie w letnich sandałkach. Niemniej o stopy warto dbać przez cały rok. Szczególnie problematyczną partią stóp są pięty, które często rogowacieją, a nawet pękają. Jak pielęgnować szorstkie pięty, by były gładkie i nawilżone?
Na ratunek szorstkim piętom

Skóra stóp, podobnie jak skóry dłoni, jest narażona na różne uszkodzenia. Choć jest dosyć gruba, ma niewiele gruczołów łojowych, co sprzyja przesuszaniu i szybkiemu rogowaceniu. Zgrubiały naskórek może zacząć pękać nawet do skóry właściwej, a stąd już prosta droga do bólu i dyskomfortu. Na szczęście nie ma takich uszkodzeń, których nie dałoby się zregenerować. Podstawą pielęgnacji zaniedbanych stóp i szorstkich pięt jest regularne złuszczanie narastającego naskórka oraz nawilżanie.

 

Peeling dla gładkiej skóry

Najprostszym sposobem na usunięcie zgrubiałego naskórka jest peeling. Przed jego wykonaniem warto wykonać zmiękczającą kąpiel dla stóp, co ułatwi zabieg. Wystarczy wlać do miski ciepłą wodę i dodać 2-3 łyżki soli morskiej. Taka kąpiel rozpulchni skórę, zmiękczy naskórek i pozwoli się odprężyć. Do wody możemy także dodać ulubiony olejek eteryczny. Po kąpieli można przystąpić do peelingu. Dla mocno zrogowaciałej skóry polecamy peeling na bazie cukru. Do jego przygotowania potrzebne będą:

  • 2 łyżki cukru trzcinowego (gruboziarnistego)
  • 2 łyżki oleju jojoba (lub innego)
  • 1 łyżeczka cynamonu

Wszystkie składniki należy wymieszać, a następnie nałożyć na stopy i masować przez kilka minut, ze szczególnym uwzględnieniem okolicy pięt oraz palców. Cynamon ma działanie bakteriobójcze, a także pobudza krążenie.

CZYTAJ TAKŻE – Masło shea w trosce o naszą skórę

Odżywcze kremy na szorstkie pięty

Po wykonaniu peelingu obowiązkowo należy nawilżyć skórę. Większości osób wystarczy zwyczajny krem nawilżający, jednak osoby zmagające się z problemem pękających pięt potrzebują silniejszych kosmetyków. Należy pamiętać, że nie wystarczy nakładać kremu 1-2 razy w tygodniu, konieczna jest regularna, codzienna pielęgnacja. Dla wyjątkowo suchej skóry przeznaczone są kremy bogate w oleje i masła, jak masło shea czy olej arganowy. Często kremu wzbogacane są o mocznik, który ma właściwości silnie nawilżające. Jeżeli pięty są mocno przesuszone, można je smarować na noc maścią z witaminą A. Dobrym pomysłem są także kremy i maści, które w swoim składzie zawierają złuszczające kwasy, co ogranicza rogowacenie skóry.

 

Published: 20/09/17

Leave a Reply

Your email address will not be published.