Metoda OCM - demakijaż naturalnymi olejami
Kosmetyczne ABCSkóra

Metoda OCM – demakijaż naturalnymi olejami

Nasza skóra codzienne jest narażona na działanie niekorzystnych czynników. Po całym dniu noszenia makijażu i kontaktu z kurzem, potem i innymi zabrudzeniami, wymaga dokładnego oczyszczenia. Dlatego demakijaż powinien stanowić podstawę…

Nasza skóra codzienne jest narażona na działanie niekorzystnych czynników. Po całym dniu noszenia makijażu i kontaktu z kurzem, potem i innymi zabrudzeniami, wymaga dokładnego oczyszczenia. Dlatego demakijaż powinien stanowić podstawę codziennej pielęgnacji. Jednym z ciekawszych sposobów na oczyszczenie skóry twarzy jest demakijaż olejami, tak zwana metoda OCM. Na czym ona polega?
Naturalne oleje w służbie zdrowej skóry

OCM, czyli Oil Cleansing Method, to metoda demakijażu twarzy z użyciem naturalnych olejów. Osoby, które na co dzień używają żeli do mycia twarzy pewnie zastanawiają się, jak to jest możliwe? OCM opiera się na założeniu, że tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach. Zatem najlepszym sposobem na pozbycie się tłustych zabrudzeń z twarzy jest właśnie mieszanka olejów. W ten sposób delikatnie oczyszczamy i pielęgnujemy skórę, bez naruszenia jej naturalnej bariery ochronnej.

Zastosowana mieszanka olejów nie tylko usuwa makijaż i zanieczyszczenia, ale jednocześnie lekko natłuszcza i nawilża skórę. To jaki efekt chcemy osiągnąć, zależy m.in. od odpowiednich proporcji użytych olejów oraz typu skóry.

 

Metoda OCM – oleje w odpowiednich proporcjac.

Do stworzenia mieszkanki olejów przeznaczonych do metody OCM potrzebujemy odpowiedniego oleju bazowego oraz oleju rycynowego. W przypadku tego pierwszego sprawdzi się olej niekomedogenny, na który nasza skóra dobrze zareaguje. Najczęściej stosuje się olej ze słodkich migdałów, ale sprawdzi się także olej z pestek moreli, olej z awokado czy nawet zwykły olej z pestek winogron. Olej rycynowy jest odpowiedzialny za oczyszczanie skóry, dlatego powinien stanowić mniejszość w tej mieszance. W zależności od typu skóry powinniśmy zastosować następujące proporcje:

  • Skóra sucha – 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego;
  • Skóra normalna – 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego;
  • Skóra tłusta – 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego.

To oczywiście tylko przykładowe proporcje, nasza skóra może na nie różnie zareagować. Dlatego najlepiej eksperymentować z ilością olejów i dobrać proporcje zgodnie z własnymi oczekiwaniami.

 

Jak wykonać demakijaż metodą OCM

Oprócz mieszanki olejów do metody OCM potrzebna będzie także ściereczka muślinowa lub z mikrofibry.

  1. Twarz zwilżamy letnią wodą, a następnie nakładamy odrobinę oleju.
  2. Wykonujemy delikatny masaż twarzy, także w okolicach oczu, o ile nie mamy skłonności do podrażnień.
  3. Przygotowaną ściereczkę zwilżamy ciepłą wodą, a następnie przykładamy do twarzy.
  4. Po chwili ścieramy olej ściereczką. Następnie płuczemy ściereczkę i ponownie ścieramy olej.
  5. Na koniec opłukujemy twarz wodą.

To idealna metoda oczyszczania twarzy dla posiadaczek przetłuszczającej się cery. Posiadaczki cery wrażliwej lub naczynkowej muszą pamiętać, by używać letniej wody oraz unikać mocnego pocierania twarzy ściereczką.

 

Published: 04/09/17

Leave a Reply

Your email address will not be published.