Jak zapewnić włosom wysokoporowatym odpowiednią pielęgnacje>
Włosy

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Wasze włosy są suche, matowe? Dodatkowo albo się kręcą albo zwyczajnie falują. Najprawdopodobniej jesteście posiadaczkami włosów wysokoporowatych. Spokojnie, jeżeli zapewnicie im należytą pielęgnację to z pewnością uda się Wam je…

Wasze włosy są suche, matowe? Dodatkowo albo się kręcą albo zwyczajnie falują. Najprawdopodobniej jesteście posiadaczkami włosów wysokoporowatych. Spokojnie, jeżeli zapewnicie im należytą pielęgnację to z pewnością uda się Wam je wygładzić i nawilżyć. Jak to zrobić? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Czym jest porowatość?

Każdy, pojedynczy włos posiada łuski, których nie widać gołym okiem. Zwykle są mniej lub bardziej otwarte. Stopień przylegania tych łusek to włosa, nazywamy porowatością. Pozamykane łuski sprawiają, że włosy są gładsze, lśniące i sprężyste. Z kolei rozchylenie łuski „odkrywa” włos, przez co jest on bardziej podatny na uszkodzenia i czynniki zewnętrze (m.in. wilgoć).

Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate wymagają codziennej, specjalnej pielęgnacji. Zatem jak je rozpoznać? Przede wszystkie są one suche, matowe, szorstkie, mają tendencję do puszenia czy plątania. Niestety, taki typ włosa jest bardziej narażony na łamanie czy kruszenie. Włosy wysokoporowate lubią się również elektryzować i odkształcać. W kontakcie z wilgotnym powietrzem mają tendencje do zawijania, puszenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowa pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji 

Właściwa pielęgnacja

Najważniejsze w pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest właściwa proporcja składników (tzw. równowaga PEH – proteiny, emolienty, humektanty). Jeżeli nie wiecie co, jest czym, tłumaczymy.

  • PROTEINY – to między innymi keratyna, proteiny roślinne. Ich zadaniem jest wypełnienie ubytków w strukturze włosa, wykazują działanie regenerujące,
  • HUMEKTANTY – zaliczamy do nich: glicerynę, aloes, pantenol. Ich zadaniem jest optymalne nawilżenie włosów,
  • EMOLIENTY – to nic innego jak: oleje, masła, alkohol cetylowy. Te składniki zapobiegają odparowywaniu wilgoci.

Oczywiście niezwykle ważnym elementem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest ich prawidłowe, regularne olejowanie. Ten rodzaj pielęgnacji sprawia, że do włosów przenikają witaminy, minerały czy kwasy. Dodatkowo olejowanie nawilża włosy, polepsza ich elastyczność, dociąża, a także tworzy powłokę ochronną, która nie obciąża włosów.

Który olej do włosów wysokoporowatych wybrać?

Aby zapewnić włosom wysokoporowatym optymalną pielęgnacje, należy je olejować 1-2 razy w tygodniu. W tym przypadku najlepiej wypadają oleje wielonienasycone, takie jak:

  • Olej z awokado,
  • Olej lniany,
  • Olej słonecznikowy,
  • Olej migdałowy,
  • Olej z pestek dyni,
  • Olej z czarnuszki,
  • Olej z wiesiołka.

Jak prawidło olejować? W pierwszej kolejności umyjcie włosy szamponem bez silikonów w składzie. Otworzony on łuski, tym samym olej będzie łatwiej przenikał to wnętrza włosa. Następnie w butelce atomizerem zmieszajcie wodę ze składnikiem nawilżającym (np. miód, aloes) w proporcji 1:1. Tak, przygotowany podkład nawilżający rozprowadźcie na całej długości włosów. Teraz już możesz nakładać wybrany przez siebie olej.

Zapewnij swoim WŁOSOM optymalną pielęgnację!

Published: 15/09/20

Comments are closed.