Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?
Włosy

Jak określić porowatość włosów?

Od jakiegoś czasu zauważyłaś, że Twoje włosy żyją własnym życiem. Mimo odżywek, szamponów czy kuracji nie da się ich ujarzmić. Dobierasz kosmetyki do pielęgnacji włosów ze względu na ich kolor?…

Od jakiegoś czasu zauważyłaś, że Twoje włosy żyją własnym życiem. Mimo odżywek, szamponów czy kuracji nie da się ich ujarzmić. Dobierasz kosmetyki do pielęgnacji włosów ze względu na ich kolor? To dobry kierunek, ale powinnaś wziąć pod uwagę porowatość swoich włosów. Nie wiesz jak to zrobić? Od czego masz nas? W dzisiejszym artykule opowiemy jak określić porowatość włosów.

Co to jest porowatość i jak się ją dzieli?

Najprościej można przyjąć, że porowatość włosów to stopień rozchylenia łusek włosa. Łuski młodego włosa ściśle do siebie przylegają, a te starsze są rozchylone. Posiadacze włosów wysokoporowatych, (czyli tych których łuski są odchylone w różnych kierunkach i stopniach) muszą się nieco natrudzić podczas codziennego rytuału pielęgnacji włosów. Podczas mycia, włosy wysokoporowate wchłaniają wodę i momentalnie stają się mokre i odwrotnie – równie szybko schną. Ten rodzaj włosa trudno jest wygładzić, nie cierpi suszenia, prostowania czy kręcenia włosów, za to lubi się „puszyć” i gubić kolor. Zasadniczo porowatość włosów możemy podzielić na:

  • WŁOSY NISKOPOROWATE – są najłatwiejsze w pielęgnacji. Ich łuska jest rozchylona tylko w niewielkim stopniu, przez co włosy są gładkie, błyszczące i sypkie,
  • WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE – ten typ porowatości występuje najczęściej. W ich przypadku łuski są rozchylone w średnim stopniu. Pielęgnacja nie powinna sprawiać problemu, wystarczy utrzymać równowagę PEH (tj. proteiny – emolienty – humektanty) i po problemie,
  • WŁOSY WYSOKOPOROWATE jak już wspominaliśmy ten rodzaj włosów charakteryzuje się największym rozchyleniem łusek. Pielęgnacja tego rodzaju włosów jest trudna, ale wykonalna.

Sprawdź również: Jaki olej do olejowania włosów wybrać?

Jak określić porowatość włosów?

Jeżeli nie potrafisz ocenić porowatości swoich włosów na pierwszy rzut oka, spokojnie od czego są testy? Przygotuj szklankę wody i umieść w nim pojedynczy włos. Obserwuj czy włos się zanurza, czy też nie. Jeżeli zanurzy się bardziej, to oznacza, że jego porowatość jest większa. Jeżeli spadnie na dno szklanki to oznacza, że jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych. Niskoporowate włosy pływają po powierzchni szklanki i tylko nieznacznie się zanurzają.

Oczywiście jeżeli chcesz otrzymać 100% pewność z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja u trychologa, który z pomocą specjalistycznego sprzętu będzie w stanie ocenić porowatość Twoich włosów.

Na ratunek: olejowanie!

Olejowanie włosów to absolutny hit, jeżeli chodzi o właściwą pielęgnację włosów i to o różnej porowatości. Uniwersalny olej nie istnieje, ponieważ każdy wykazuje inne właściwości, ma inną konsystencję. Spokojnie, podpowiadamy, który olej nada się do włosów nisko-, średnio- i wysokoporowatych.

  • WŁOSY NISKOPOROWATE – w ich przypadku sprawdzi się olej kokosowy i olej arganowy,
  • WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE – z pewnością polubią się z olejem: makadamia, z pestek moreli czy arachidowym,
  • WŁOSY WYSOKOPOROWATE – zbawiennym olejem dla tego rodzaju włosa będzie olej kameliowy, z krokosza barwierskiego, z pestek arbuza, z nasion bawełny czy z kiełków pszenicy.

RYCYNOWY sposób na właściwą pielęgnacje WŁOSÓW

Published: 11/03/21

Comments are closed.