Czy zatrzymanie łysienia adrogenowego jest możliwe?
Włosy

Jak zatrzymać łysienie androgenowe

Czy wiesz, że każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów? Jest to całkowicie naturalny proces, związany z fazą wzrostu włosa. Kiedy zaczyna ich wypadać znacznie więcej, mamy powód do…

Czy wiesz, że każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów? Jest to całkowicie naturalny proces, związany z fazą wzrostu włosa. Kiedy zaczyna ich wypadać znacznie więcej, mamy powód do niepokoju. W pierwszej kolejności na głowie pojawią się plackowate fragmenty, które stopniowo mogą się powiększać, prowadzić do łysienia. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak temu zaradzić.

Łysienie androgenowe – co to jest?

Łysienie androgenowe to choroba, która w dużej mierze jest uwarunkowana genetycznie. Zwykle dotyka mężczyzn, po 50 roku życia, a w przypadku kobiet po 70 roku życia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadwrażliwość na pochodną testosteronu – DHT. Powstaje on z testosteronu, wpływa na receptory androgenowe mieszków włosowych, prowadząc do ich stopniowego zaniku. W efekcie faza rozwoju włosa ulega skróceniu, nowe włosy stają się słabsze, krótsze, aż całkowicie zanikają.

Jakie są objawy?

Łysienie androgenowe typu męskiego zwykle rozpoczyna się w okolicy czołowo-skroniowej, następnie przechodzi do części ciemieniowej. Niestety to nie koniec, przerzedzające włosy rozprzestrzeniają się w kierunku skroni, ciemienia. Tym samym pozostawiając koronę włosów na potylicy i częściowo w okolicach skroniowych. Pamiętajcie, że jeżeli zauważycie u siebie pierwsze symptomy łysienia, warto skonsultować się z lekarzem, trychologiem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rodzaje łysienia – jak je rozpoznać?

Geny to nie wszystko!

Jedną z głównych przyczyn wypadania włosów są indywidualne predyspozycje genetyczne, jednak istnieje wiele czynników, które wpływają na łysienie androgenowe. Zaliczamy do nich:

  • Zaburzoną gospodarkę hormonalną,
  • Stres oksydacyjny,
  • Źle dobraną dietę,
  • Palenie tytoniu,
  • Szkodliwe czynniki zawodowe,
  • Detergenty zawarte w kosmetykach.

Jak zatrzymać łysienie androgenowe?

Aby zatrzymać łysienie androgenowe, warto poznać przyczynę która wywołuje, bądź pogłębia ten stan. Jeżeli nie są to geny, to ta cenna informacja pozwoli, na wyeliminowanie danego czynnika! Oczywiście warto również stosować regularnie kosmetyki, które wcierane w skórę głowy i włosy mogą je wzmocnić i zregenerować. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się te naturalne takie jak: olej migdałowy, rycynowy czy sezamowy. Pamiętajcie, że oprócz odpowiedniego leczenia równie ważny jest zdrowy styl życia, na który składają się: odpowiednia ilość snu, ćwiczenia, zbilansowana dieta i wyeliminowanie (bądź ograniczenie) stresu.

Szukasz domowych receptur na sporządzenie naturalnych kosmetyków do włosów? Trafiłeś we właściwe miejsce

Published: 21/01/20

Comments are closed.