Okłady z rumianku na jęczmień
Domowe receptury

Jęczmień – rodzaje, objawy, leczenie

Jęczmień uznawany jest za najczęstsze schorzenie dotykające powieki, zwykle jest ono wywołane przez zakażanie bakterią. Charakteryzuje się ropniem, obrzękiem powieki, któremu towarzyszy ból. Zatem jak go skutecznie leczyć? W dzisiejszym…

Jęczmień uznawany jest za najczęstsze schorzenie dotykające powieki, zwykle jest ono wywołane przez zakażanie bakterią. Charakteryzuje się ropniem, obrzękiem powieki, któremu towarzyszy ból. Zatem jak go skutecznie leczyć? W dzisiejszym artykule skupimy się na domowych sposobach, które mogą odpowiednio zwalczyć objawy jęczmienia.

Jęczmień – co to właściwie jest?

Jęczmień na oku to ropień, który występuje w obrębie gruczołów powieki. Wywołany przez bakterię, głównie gronkowca. Można go podzielić na jęczmień zewnętrzny (wywołany przez zapalenie gruczołów powiekowych, przyrzęsowych), a także wewnętrzny (wywołany przez zapalenie gruczołów tarczkowych Meiboma). Niestety, niedoleczony jęczmień może się przekształcić w gradówkę, która obowiązkowo wymaga kontroli lekarskiej! To schorzenie stanowi przewlekłe zapalenie tarczkowe gruczołu, wymagające leczenia farmakologicznego bądź chirurgicznego.

Jak rozpoznać?

Do charakterystycznych objawów jęczmienia na oku zaliczamy:

  • Obrzęk,
  • Zaczerwienienie powiek i spojówki (może im towarzyszyć ból),
  • Łzawienie,
  • Światłowstręt,
  • Wrażenie suchości oka,
  • Ropień (po rozwinięciu przypadłości).

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Olej rycynowy na egzemę – domowe sposoby na egzemę dłoni

Przyczyny powstania

Jęczmień na oku jest wynikiem nie przestrzegania podstawowej higieny. Zwykle powstaje on na wskutek potarcia okolic oka, brudnymi rękami. Może być on również wynikiem: nieprawidłowego demakijażu, przebywaniem w zadymionym pomieszczeniu, kontaktu z oparami chemicznych substancji.

Okład z rumianku na jęczmień

Domowe sposoby takie jak okład z rumianku na jęczmień, pocieranie obrączką, gotowane jajko mogą skutecznie zlikwidować objawy jęczmienia. Mimo wszystko nim przetestujecie domowe, sprawdzone receptury wybierzcie się do lekarza, który potwierdzi diagnozę, a także dobierze leczenie do indywidualnego przypadku.

  • OKŁAD Z RUMIANKU NA JĘCZMIEŃ – pośród domowych sposobów, cieszy się ogromną popularnością. Wystarczy zalać wrzątkiem 2 łyżeczki rumianu, a po 10 minutach zamaczamy w naparze płatek kosmetyczny, który następnie przykładamy do powieki. Tą czynność należy powtarzać 3 razy dziennie, przez kilka dni.
  • JAJKO – ciepłym, ugotowanym na twardo jajkiem należy pocierać powiekę. Ta metoda przyczynia się do opróżnienia zbiorników wypełnionych ropą, a także rozgrzewa i rozmasowuje powiekę.
  • OGÓREK – działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia. Wystarczy położyć plasterki zielonego ogórka na powiekach i gotowe.

Poznaj  RYCYNOWE, DOMOWE RECEPTURY!

Published: 04/02/20

Comments are closed.