Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie ziołami
Domowe receptury

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie ziołami

Problemy ze skórą głowy potrafią być naprawdę uciążliwe. Warto szybko im zapobiegać domowymi sposobami i dostępnymi środkami. Jednym z nich, który diagnozuje się dość często jest łojotokowe zapalanie skóry głowy…

Problemy ze skórą głowy potrafią być naprawdę uciążliwe. Warto szybko im zapobiegać domowymi sposobami i dostępnymi środkami. Jednym z nich, który diagnozuje się dość często jest łojotokowe zapalanie skóry głowy – leczenie ziołami jest w tym przypadku możliwe. Poznaj sprawdzone sposoby.
Objawy i opis choroby

Łojotokowe zapalenie skóry to problem medyczny, który może utrzymywać się długo i negatywnie wpływać na nasze zdrowie ogólne. Choroba jest spowodowana nadczynnością gruczołów łojowych oraz rozwojem grzybów z rodzaju Malassezia. Jest to problem przewlekły. Objawy mogą znikać i nasilać się w zależność od fazy rozwoju. Przyczyny zachorowania na łojotokowe zapalnie skóry głowy mogą być różne:

 • stosowanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji włosów
 • skłonności genetyczne
 • zmęczenie i stres
 • szkodliwe czynniki zewnętrzne
 • nieprawidłowe mycie skóry głowy
 • zaburzenia skórne
 • otyłość

Jeśli zauważysz u siebie objawy łojotokowego zapalenia skóry, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Dermatolog wystawi odpowiednią diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Pamiętaj, nawet łupież może być oznaką tej choroby.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie ziołami w domu

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. Zioła w tym przypadku mają ogromne znaczenie. Pomoc mogą przynieść domowe płukanki oraz inne naturalne sposoby. Świetnie sprawdzi się tutaj łopian. Wykazuje on działanie przeciwzapalne oraz bakterio i grzybosatatyczne. Roślina pozytywnie wpływa na mieszki włosowe oraz gruczoły potowe i łojowe. Dodatkowo wzmacnia włosy i leczy łupież. Inne rozwiązanie to tatarak. Działania on przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjne. Utrudnia on wydziałanie gruczołów łojowych.

Czytaj także – Olej z pestek winogron na piękne włosy

Inne zioła i preparaty na leczenie łojotokowego zapalenie skóry głowy

Glinka – jest to bardzo popularny składnik maseczek, również tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Leczy ona objawy zapalenie skóry głowy. Zielona glinka wchłania nadmiar łoju i radzi sobie świetnie z martwymi komórkami i innymi zanieczyszczeniami. Stosuj ją dwa razy w tygodniu.

Lukrecja – Osłabia ona wydzielanie łoju i wspomaga leczenie opisywanej dolegliwości. Możesz przygotować napar z suszu lukrecji. Wzbogać go o kilka kropel octu jabłkowego. Umieśc mieszankę na włosach i skórze głowy, następnie spłucz po 15 minutach

Inne zioła, które sprawdzą się w walce z łojotokowym zapaleniem skóry głowy to:

 • rozmaryn
 • liść laurowy
 • mniszek lekarski
 • mięta.

Interesują Cię sposoby naturalnej pielęgnacji skóry oraz twarzy? Śledź naszego bloga!

Published: 10/03/18

Wybór redakcji

Leave a Reply

Your email address will not be published.