Androgenowe łysienie powoduje u mężczyzn zakola
Włosy

Łysienie męskie androgenowe – jak temu zaradzić?

Łysienie męskie androgenowe (zwane również łysieniem typu męskiego) stanowi aż 95% wszystkich przypadków utraty włosów. Dotyka ono znacznie częściej mężczyzn, ponieważ powodowane jest męskim hormonem płciowym. Warto wiedzieć jak przebiega…

Łysienie męskie androgenowe (zwane również łysieniem typu męskiego) stanowi aż 95% wszystkich przypadków utraty włosów. Dotyka ono znacznie częściej mężczyzn, ponieważ powodowane jest męskim hormonem płciowym. Warto wiedzieć jak przebiega ten proces i czy można się z nim uporać.

Łysienie – czy to jest choroba?

Łysienie zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę. Nie jest nim jednak zwykła utrata włosów. Każdy zdrowy człowiek traci codziennie od 50 do 100 włosów po to, by w ich miejscu mogły wyrosnąć nowe. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy włos rośnie zbyt wolno i staje się coraz słabszy. To w konsekwencji doprowadza do jego wypadnięcia. Dopiero taką postępująca utratę włosów – nazywamy łysieniem.

Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to rzadkie schorzenie. Niektóre statystyki wskazują, że nawet 7 na 10 mężczyzn cierpi z powodu łysienia. Łysieje na pewno co najmniej co drugi mężczyzna na świecie, dlatego jeżeli Ciebie również to dotyczy – nie przejmuj się, nie jesteś sam.

Łysienie męskie androgenowe

Łysienie męskie androgenowe jak sama nazwa wskazuje uzależnione jest od androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Co prawda, występują one również u kobiet, jednak w znacznie mniejszej ilości. W konsekwencji ten rodzaj łysienia ma miejsce znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Dlatego bywa również nazywany łysieniem męskim androgenowym lub łysieniem typu męskiego. W większości przypadków choroba ta jest uwarunkowana genetycznie. O tym, jak rozpoznać rodzaje łysienia możesz przeczytać w odrębnym artykule na ten temat.

W jaki sposób do tego dochodzi?

W niektórych miejscach androgeny powodują porost włosów. Tak się dzieje w okolicach narządów płciowych oraz twarzy, gdzie doprowadzają one do powstania zarostu. Jednak w innych częściach ciała efekt jest wręcz odwrotny. U mężczyzn do utraty włosów z powodu łysienia androgenowego najczęściej dochodzi w okolicach czołowych oraz na czubku głowy. Powodowane jest to oddziaływaniem dihydrotestosteronu.

Jak to się dzieje, że dochodzi do powstania tego androgenu i dlaczego akurat w wymienionych wyżej obszarach ciała doprowadza on do utraty włosów? Wszystko to spowodowane jest enzymem nazywanym 5a-reduktazą. Za jego sprawą dochodzi do reakcji w skutek której testosteron zostaje przemieniony w dihydrotestosteron. W niektórych miejscach w organizmie mężczyzny tego enzymu jest znacznie więcej niż w innych – właśnie w okolicach czołowych i na czubku głowy.

Czy można temu zaradzić?

„Łysieniu nie można skutecznie przeciwdziałać” – nazbyt często można spotkać się z tym nieprawdziwym stwierdzeniem. Ograniczenie, spowolnienie a nawet zatrzymanie procesu łysienia jest możliwe. Jeżeli chce się osiągnąć wymierne efekty, to leczenie należy rozpocząć jak najprędzej. Jak? Metod jest kilka.

Niewątpliwie dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem. Dzięki badaniom (np. poziomu androgenów w organizmie) i fachowej diagnozie jesteśmy w stanie określić jedno z wielu możliwych źródeł problemu. Poza tym, jeżeli chcemy leczyć łysienie w sposób farmakologiczny (za pomocą leków), to wizyta u lekarza często bywa niezbędna. Większość specyfików – szczególnie w intensywniejszych dawkach – dostępna jest wyłącznie na receptę. Środki tego rodzaju można stosować w tabletkach (najpopularniejszy jest finasteryd, który zatrzymuje enzym 5alfa-reduktazy) lub bezpośrednio na skórę (minoksydyl).

Dla tych, którzy nie chcą lub nie mają czasu by odwiedzić lekarza albo po prostu nie przepadają za farmakoterapią zostają do dyspozycji inne metody. Badania potwierdzają, że odpowiedni dobór diety może wpłynąć na poziom androgenów we krwi. Niezależnie od diety, można sięgnąć po specyfiki, które nakładane są na skórę głowy i włosy w celu ich wzmocnienia oraz regeneracji. Wśród tych naturalnych wyróżnia się m.in. olej migdałowy, sezamowy lub rycynowy – tego ostatniego mieszkańcy Jamajki używają do pielęgnacji swoich długich i gęstych włosów. Istnieją również inne sprawdzone sposoby na łysienie u mężczyzn.

Niezależnie od przyjętej metody leczenia musimy pamiętać, że dla naszego zdrowia i urody zawsze korzystne będzie prowadzenie zdrowego trybu życia – ćwiczenia, dobry sen i ograniczanie stresu.

Published: 05/02/19

Comments are closed.