Jak leczyć łysienie plackowate
SkóraWłosy

Łysienie plackowate – co to jest i jak wspomóc jego leczenie?

Łysienie plackowate to dolegliwość, występująca zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Pojawia się ona również bez względu na wiek. Pierwsze objawy schorzenia uwidocznić mogą się już w okresie dzieciństwa lub…

Łysienie plackowate to dolegliwość, występująca zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Pojawia się ona również bez względu na wiek. Pierwsze objawy schorzenia uwidocznić mogą się już w okresie dzieciństwa lub dojrzewania. Jest ono uznane za najczęstszą, po łysieniu androgenowym, przyczynę utraty włosów. Leczenie powinno odbyć się pod opieką wykwalifikowanego dermatologa. Wspomóc możemy je jednak domowymi sposobami na porost włosów.

• Łysienie plackowate – po czym je poznać?
• Przyczyny łysienia plackowatego
• Jak leczyć łysienie plackowate?
• Jak wspomóc leczenie w domu?


Łysienie plackowate – po czym je poznać?

Jeżeli na skórze głowy zauważamy nieregularne ogniska łysienia, najprawdopodobniej dotknęło nas łysienie plackowate. Zmiany pojawiają się nagle, a nasilenie choroby może być różne w zależności od pacjenta. Choć po kilku lub kilkunastu miesiącach włosy zazwyczaj odrastają, choroba wiąże się niestety z nawrotami i okresowymi zaostrzeniami.

 

Przyczyny łysienia plackowatego

Przyczyny łysienia plackowatego nie są w 100% jasne. W niektórych przypadkach schorzenie to może mieć podłoże dziedziczne. Odpowiadają za nie także czynniki genetyczne, stres i zaburzenia immunologiczne. Powodu dolegliwości szuka się też w zaburzeniach cyklu włosowego, tj. w zbyt szybkim przejściu od fazy wzrostu do fazy obumierania.

Nadmierne wypadanie włosów powodują hormony androgenne lub przewlekłe zmiany hormonalne, a także czynniki toksyczne i choroby układowe.

 

Jak leczyć łysienie plackowate?

Aby odpowiednio zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie łysienia plackowatego, najpierw należy udać się do dermatologa, który dobierze nam właściwą kurację. Jest to zazwyczaj leczenie miejscowo drażniące przy użyciu środków takich jak cygnolina czy tretinoin, leczenie stymulujące wzrost włosów, a także immunoterapia miejscowa alergenami kontaktowymi. Stosować można także preparaty immunomodulujące oraz leki immunopresyjne i przeciwzapalne.

Alternatywnymi metodami leczenia łysienia plackowatego mogą być poza tym kortykosteroidy wstrzykiwane poniżej obszaru dotkniętego schorzeniem lub terapia laserowa.

 

Jak wspomóc leczenie w domu?

Leczenie łysienia plackowatego, oprócz kuracji dermatologicznej, wspomóc możemy sami w zaciszu własnego domu. W tym celu zastosować należy olejek rycynowy, który naturalnie stymuluje porost włosów. Świetnie nada się także sok z cebuli, wcierka z czosnku lub kompres z żółtek jaj.

Wypróbować możemy również aromaterapię. Warto zmieszać ze sobą kilka dobroczynnych olejków eterycznych. Dobrze sprawdzi się między innymi kombinacja rozmarynowego, tymiankowego i lawendowego.

ZOBACZ PRZEPIS NA ODŻYWCZĄ MASECZKĘ DO WŁOSÓW NA BAZIE OLEJU RYCYNOWEGO!

Published: 21/08/17

Leave a Reply

Your email address will not be published.