Jak zatrzymać łysienie u trenującego mężczyzny?
Włosy

Łysienie u trenującego mężczyzny

Zauważyłeś, że Twoje włosy na głowie się nieco przerzedziły i nie wiesz co jest tego przyczyną? Mimo zdrowego trybu życia, regularnych treningów, włosów z dnia na dzień jest mniej. Zaczynasz…

Zauważyłeś, że Twoje włosy na głowie się nieco przerzedziły i nie wiesz co jest tego przyczyną? Mimo zdrowego trybu życia, regularnych treningów, włosów z dnia na dzień jest mniej. Zaczynasz się martwić czy początek łysienia nie jest efektem wzmożonych treningów? W dzisiejszym artykule przedstawimy czy istnieje związek między wypadającymi włosami, a aktywnością fizyczną.

Dlaczego włosy wypadają?

Źle dobrana dieta do indywidualnego stylu życia, stres, choroba, uwarunkowania genetyczne to tylko część czynników, które przyczyniają się do wypadania włosów. Łysienie zwykle dotyka mężczyzn powyżej 50. roku życia. Pierwsze jego objawy można już zauważyć między 16, a 20 rokiem życia. Wypadanie włosów u mężczyzn jest nierozerwalnie związane z obecnością męskich hormonów płciowych (tj. testosteronu). Dihydrotestosteron oddziałuje na mieszki włosowe. W efekcie zamiast silnych i długich włosów, mieszki produkują włosy cienkie i krótkie. W fazie końcowej produkują one tak zwany meszek, który porasta nos czy czoło.

Łysienie u trenującego mężczyzny

Trening siłowy, pobudza gospodarkę hormonalną organizmu i jego metabolizm, co w konsekwencji prowadzi to zmiany sylwetki, wydajności i metabolizmu. Nie da się ukryć, że intensywny trening zaburza homeostazę organizmu. Zatem jaki ma wpływ na włosy, zwłaszcza u trenującego mężczyzny? Już tłumaczymy. Ćwiczenia fizyczne prowadzą do wyrzutu hormonów – kortyzolu i testosteronu. Właśnie ten drugi hormon, zamieniając się w DHT (dihydrotestosteron) prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych. Jeżeli łysienie androgenowe u trenującego mężczyzny jest uwarunkowane genetycznie, niestety włosy będą się przerzedzać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Łysienie męskie androgenowe – jak temu zaradzić?

Jak zadbać o włosy?

Panowie, przede wszystkim warto dostosować rodzaj ćwiczeń i ich częstotliwość do własnych możliwości. Warto również tą kwestię omówić z trenerem personalnym, który stworzy indywidualny plan treningowy. Prewencyjnie nakładajcie na skórę głowy odpowiednie preparaty (np. szampony, ampułki z ekstraktem z palmy sabałowej). Zahamują one miniaturyzacje mieszków włosowych, przez co nie dopuszczą do nadmiernej utraty włosów.

Jakie kosmetyki wybrać?

Przy wyborze kosmetyków obowiązuje zasada – im prostszy, naturalny skład tym lepiej! Panowie, warto abyście sięgnęli po naturalne olejki taki jak: rycynowy, arganowy, które z całą pewnością zadbają o odpowiednią kondycję waszych włosów. Wcierka z olejków, stosowana regularnie z całą pewnością przyniesie zdumiewające efekty.

Published: 27/10/19

Comments are closed.