Ludzkość od wieków korzysta z rozmaitych wydobywanych przez siebie metali dla własnych potrzeb. Miedź jest niewątpliwie jednym z najbardziej uniwersalnych z nich. To metal giętki, ciągliwy, zdatny do ponownego wykorzystania, który jest przy tym znakomitym przewodnikiem. Właściwie trudno byłoby znaleźć dziedzinę, w której nie spotkamy się z korzystaniem z miedzi. Przyjrzyjmy się bliżej kilku przykładom jej wykorzystania.
Miedź i jej znaczenie dla przemysłu
Zużycie miedzi przez światowy przemysł jest ogromne, a co więcej – nie przestaje rosnąć. Gospodarka potrzebuje jej zarówno w wymiarze globalnym, jak i lokalnym. Jest ona potrzebna między innymi w telekomunikacji, w motoryzacji i transporcie czy elektryce i energetyce.
Łatwość obróbki sprawia, że z metalu tego można stworzyć praktycznie dowolne wyroby. Od blach, poprzez druty, kable, profile z miedzi, kształtowniki i podzespoły – to właśnie właściwości miedzi sprawiają, że może z niej powstać tak wiele niezbędnych elementów. W elektronice miedź jest używana kabli, rurek, złączek i elementów elektronicznych, a miedziane profile służą do wytwarzania generatorów, drutów profilowych i innych podzespołów.
Jako doskonały przewodnik jest idealnym materiałem do kontaktu z prądem elektrycznym tam, gdzie liczy się jego przesył. Jako że miedź jest odporna na korozję, co sprawia, że jest wybierana do produkcji rurek i złączek, które są narażone na działanie wilgoci i innych czynników zewnętrznych.
Użytkowanie miedzi w budownictwie
To kolejny ogromny sektor, który bez miedzi wyglądałby zgoła inaczej. Metal ten jest tu stosowany między innymi do produkcji rur, kominów i pokryć dachowych. Pokrycie dachowe z miedzi jest bardzo trwałe i odporne na korozję.
Taki dach cechuje się przy tym wysoką estetyką – to sprawia, że stanowi popularny wybór wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Miedzią wykańczane są także budynki użyteczności publicznej i budynki zabytkowe, takie jak kościoły, wieże ratuszowe, pałace czy kamienice. Ponieważ dachy kładziono przy jej użyciu od setek lat, blacha i dachówka miedziana jest też w takich okolicznościach nieustannie potrzebna przy renowacjach.
Również profile z miedzi wykorzystuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jeżeli chodzi o rury miedziane, są one często stosowane w instalacjach wodnych, jako że miedź jest odporna na działanie wody, a przy tym wykazuje właściwości antybakteryjne.
Miedź w aranżacji wnętrz i zdobnictwie
Po ten piękny, błyszczący metal sięgamy wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć niepowtarzalną dekorację, która przyciągnie uwagę. Miedź używana jest we wnętrzach zarówno pod postacią czystą, jak i w stopach, z których najpopularniejszy jest mosiądz.
Profile z miedzi współcześnie najczęściej spotykamy w glazurnictwie oraz jako wykończenie nowoczesnych mebli. Miedź idealnie komponuje się zarówno z ceramiką łazienkową, jak i z drewnem w różnych odcieniach. W dekoracji wyroby miedziane są stosowane także do produkcji lamp, wazonów, świeczników.
Miedź ma przyciągający wzrok, ciepły kolor, a przy tym niepowtarzalnie błyszczy, gdy jest wypolerowana. Jest również bardzo elastyczna, co umożliwia produkcję wyrobów o różnych kształtach i rozmiarach.