Olej arganowy a ciąża? To doskonałe połączenie!
Skóra

Olej arganowy – zastosowanie w trakcie ciąży i po porodzie

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej przyszłej mamy. Tworząca się więź między matką a jeszcze nienarodzonym dzieckiem jest wyjątkowa. Niemniej jednak przez dziewięć miesięcy w organizmie kobiety zachodzi wiele…

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej przyszłej mamy. Tworząca się więź między matką a jeszcze nienarodzonym dzieckiem jest wyjątkowa. Niemniej jednak przez dziewięć miesięcy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Oprócz rosnącego brzuszka każda przyszła mama może zauważyć zmiany zachodzące w jej organizmie, czy to w postaci osłabienia włosów, paznokcia także pojawiających się rozstępów. Zatem co zrobić aby odpowiednio o siebie zadbać w ciąży? Odpowiedź jest prosta – olej arganowy! Dziś przybliżymy właściwości oleju arganowego, a także jego zastosowanie w trakcie ciąży oraz po narodzinach dziecka.

Jak pozyskać olej arganowy?

Olej arganowy przywędrował do nas z południowych regionów Maroko. Olej pozyskiwany jest z ziaren owoców drzewa arganii żelaznej. Średnio drzewo arganii żyje około 200 lat, a swoje pierwsze owoce wydaje dopiero po upływie 50 lat! Owoce drzewa arganii żelaznej są zbierane w najbardziej słonecznym okresie, następnie wytwarza się z nich olej poprzez ręczne bądź mechaniczne tłoczenie. Olej arganowy w przeciwieństwie do oliwy z oliwek ma zdecydowanie ciemniejszą barwę. W sklepach spotkacie go w formie spożywczej oraz kosmetycznej.

Jakie właściwości ma olej arganowy?

Olej arganowy ma wiele leczniczych właściwości oraz zastosowań. Przede wszystkim olej arganowy jest bogatym źródłem witaminy E, która przez wielu uważana jest za naturalny antyoksydant. Ponadto olej arganowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe i skwalen, który wspiera naturalną barierę ochronną naskórka, a także spinasterol i tokoferol. Spinasterol działa przeciwzapalnie, a także przyśpiesza proces gojenia się ran. Natomiast tokoferol odpowiada za stymulację wewnątrzkomórkowe i neutralizację wolnych rodników. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze właściwości oleju arganowego to zaliczamy do nich:

  • Nawilżenie,
  • Regeneracja,
  • Ochrona skóry i włosów,
  • Poprawa elastyczności skóry,
  • Kontrola wydzielania sebum,
  • Ochrona przed negatywnym wpływem promieni słonecznych,

Zastosowanie oleju arganowego w trakcie ciąży

Olej arganowy znajduje również swoje zastosowanie w trakcie ciąży! Regularne wcieranie oleju arganowego w skórę w trakcie ciąży może być doskonałym rozwiązaniem na pojawiające się rozstępy. Ponadto „marokańskie złoto” pozwala zmniejszyć blizny, a także podrażnienia skóry. Pewnie zastanawiacie się jak zatem stosować olej arganowy? Wystarczy niewielką ilość oleju rozgrzać w dłoniach, a następnie wsmarowywać w lekko wilgotną skórę brzucha, ud oraz pośladków.

CZYTAJ TAKŻE: Stosowanie olejku rycynowego w ciąży szkodzi?

Kiedy dziecko pojawi się już na świecie

Olej arganowy znajduje swoje zastosowanie również po porodzie! Olej jest nie tylko doskonałym pomocnikiem w trakcie codziennej pielęgnacji skóry noworodka, ale również świetnie łagodzi objawy trądziku niemowlęcego czy też ciemieniuchy! Jeżeli chcesz zadbać o skórę swojego dziecka wystarczy do codziennej kąpieli dodawać kilka kropli oleju arganowego. Natomiast po kąpieli możesz wsmarować olej w skórę dziecka. Jeżeli chodzi o ciemieniuchę to podczas mycia włosów Twojego noworodka na mokrą głowę nanieś olej arganowy. Po upływie dwóch godzin wyszczotkuj włosy a następnie znowu je umyj.

 

Published: 09/05/19

Comments are closed.