Olejek rycynowy a okres laktacji
Skóra

Olej rycynowy a karmienie piersią

Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ponieważ więź między matką, a dzieckiem jest wyjątkowa i łączy ich na całe życie. Czasami laktacja nie jest drogą usłaną różami, ale…

Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ponieważ więź między matką, a dzieckiem jest wyjątkowa i łączy ich na całe życie. Czasami laktacja nie jest drogą usłaną różami, ale dla dobra dziecka i jego prawidłowego rozwoju każda matka stara się sprostać temu zadaniu. Niemniej jednak organizm świeżo upieczonej mamy może być skrajnie wyczerpany, pozbawiony witamin i minerałów, które objawiają się przesuszoną skórą, łamliwymi paznokciami czy wypadającymi włosami. Oczywiście ten problem mógłby rozwiązać oleje rycynowy jednak czy mama karmiąca piersią może go stosować? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Olej rycynowy – źródło właściwości leczniczych

Olejek rycynowy (łac. Oleum Ricini, Oleum Palmae Christi) jest pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego metodą na zimno i następnie jego wygotowywanie z wodą. Olej rycynowy jest bogatym źródłem glicerydów kwasów oleinowych, linolowego, palmitynowego czy stearynowego. Poznacie go po jasnożółtej barwie, a także gęstszej od wody konsystencji. Olejek rycynowy jest głównie wykorzystywany przez branżę kosmetyczną, ale wykorzystuje się go również w leczeniu różnych schorzeń.

Jakie właściwości lecznicze ma olej rycynowy?

Mało kto wie, że olejek rycynowy jest doskonałym środkiem podczas leczenia zaparć. Dlaczego? Olejek rycynowy doskonale pobudza enzymy trzustki, w dalszej drodze olej zmienia się w mydło sodowe i potasowe, które podrażniają jelita, a także wzmagają ich perystaltykę. W efekcie olejek wykazuje działanie przeczyszczające. Pamiętajcie, że w przypadku leczenia zaparć olejek rycynowy ma charakter doraźny i aby wykonał swoje zadanie wystarczy przyswoić 1-2 łyżki stołowe oleju.

Okłady z olejkiem rycynowym

Oczywiście olejek rycynowy można przyjmować nie tylko w formie doustnej, można go również wcierać w ciało bądź podawać w formie okładów. Zewnętrzne okłady z olejkiem rycynowym mogą skutecznie niwelować bóle głowy, kręgosłupa, a nawet brzucha! Wystarczy wcześniej podgrzać olejek rycynowy i nałożyć go na gazę lub cieniutki ręcznik. Tak nasączony okład należy przyłożyć do miejsca w którym odczuwamy ból i poczekać aż okład stanie się chłodny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stosowanie olejku rycynowego w ciąży – czy szkodzi? 

Silne włosy, mocne brwi  i piękne rzęsy!

Oczywiście olejek rycynowy jest najbardziej znany ze swoich kosmetycznych właściwości. Dlaczego? Przede wszystkim olejek rycynowy wykazuje silne właściwości regeneracyjne! Stosowany regularnie na włosy sprawi, że włosy staną się bardziej lśniące, grubsze i silniejsze. Rycyna sprawia, że łuski włosa zamykają się dzięki czemu końcówki włosów nie rozdwajają się.

Jeżeli implikujesz olejek rycynowy bezpośrednio na cebulki rzęs, brwi czy włosów możesz zauważyć ich naturalny przyrost, ponieważ rycyna pobudza je do działania! Pamiętajcie, że stosowanie olejku rycynowego w takiej formie jest całkowicie bezpieczne i zdrowe!

Olejek rycynowy a karmienie piersią

Niestety tak jak większość naturalnych preparatów tak i olejek rycynowy ma swoje ograniczenia. Niestety olejek rycynowy nie powinien być stosowany przez kobiety w trakcie miesiączki, kobiety będące w ciąży i kobiety, które karmią piersią. Ponadto olejek rycynowy nie powinien być stosowany przez dzieci.

Published: 08/07/19

Comments are closed.