Olej rycynowy w walce z łupieżem
SkóraWłosy

Olej rycynowy w walce z łupieżem

Łupież to popularne schorzenie, które dotyka wielu osób. Choć, oprócz swędzenia i suchości skóry głowy, nie powoduje on poważniejszych dolegliwości fizycznych, może mieć wpływ na pogorszenie nastroju i spadek poczucia…

Łupież to popularne schorzenie, które dotyka wielu osób. Choć, oprócz swędzenia i suchości skóry głowy, nie powoduje on poważniejszych dolegliwości fizycznych, może mieć wpływ na pogorszenie nastroju i spadek poczucia własnej wartości. Białe, łuszczące się płatki skóry widoczne we włosach i na ubraniu nie wyglądają estetycznie, a schorzenia ciężko pozbyć się bez odpowiedniego leczenia. Skuteczna w tym wypadku będzie między innymi kuracja olejem rycynowym. Zanim jednak przejdziemy do jej szczegółów, zapoznajmy się z przyczynami i objawami łupieżu.Przyczyny powstawania łupieżu i główne objawy

Przyczyn powstawania łupieżu może być wiele. Łuszcząca się skóra głowy bywa problemem samym w sobie lub objawem choroby. Gdzie szukać zatem powodu tej dolegliwości?

1. Przyczyną, z którą poradzimy sobie najłatwiej i najszybciej jest brak dostatecznej higieny. Zbyt rzadkie mycie włosów powoduje, że komórki skóry i łój gromadzą się na powierzchni głowy, skutkując tworzeniem się łupieżu.

2. Doprowadzić może do niego także przesuszona skóra głowy, która jest wynikiem częstego noszenia czapek, używania suszarki do włosów i przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wówczas częste mycie głowy może ten stan zaostrzać.

3. Skóra głowy może wykazywać się nadwrażliwością na niektóre składniki kosmetyków. Kiedy rozpoczniemy stosowanie nowego szamponu czy odżywki i w niedługim czasie pojawi się łupież, możemy podejrzewać, że właśnie za sprawą tego kosmetyku.

4. Łupież pojawia się również wtedy, kiedy chorujemy na łojotokowe zapalenie skóry. Ma on wówczas postać dosyć dużych, tłustych płatów koloru białego lub żółtego. Tłusta i zaczerwieniona jest też skóra głowy, a zmiany pojawiają się także w okolicy oczu, nosa, uszu, pach, pachwin i pleców.

5. Skórę głowy zaatakować może też łuszczyca. Zazwyczaj pojawia się ona jednak najpierw na łokciach, kolanach i tułowiu. Możemy być więc świadomi tego, skąd problem z łupieżem.

6. Dotknąć może nas także atopowe zapalenie skóry. W przypadku tej choroby należy jednak skorzystać z porady i leczenia dermatologicznego.

CZYTAJ TAKŻE – Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie ziołami

Olej rycynowy na łupież

Udowodniono, że olej rycynowy jest świetnym domowym sposobem na łupież. Jest on również dosyć częstym składnikiem szamponów walczących z tą przypadłością. Jak jednak używać go w zaciszu własnego domu?

Potrzebna będzie nam ¼ szklanki oleju. Po umyciu włosów i wypłukaniu ich z szamponu, olej wcieramy w skórę głowy, robiąc delikatny masaż. Pozostawiamy go na około pół godziny. Dla lepszego efektu warto nałożyć czepek foliowy i owinąć głowę ręcznikiem – kompres będzie się lepiej wchłaniał. Następnie raz jeszcze używamy szamponu, a włosy spłukujemy obficie wodą. Tego typu zabieg, zarówno w leczeniu jak i stosowany profilaktycznie, powtarzać powinniśmy co 2 tygodnie.

Published: 23/08/17

Leave a Reply

Your email address will not be published.