Olej rycynowy - domowy sposób na popękane pięty
Skóra

Olej rycynowy – zbawienie dla popękanych pięt

Zbliża się lato, a więc każda z nas chce cieszyć się pięknymi i aksamitnymi stopami. Niestety, wysokie temperatury sprzyjają odwadnianiu się skóry, a odsłonięte pięty w sandałach są narażone na…

Zbliża się lato, a więc każda z nas chce cieszyć się pięknymi i aksamitnymi stopami. Niestety, wysokie temperatury sprzyjają odwadnianiu się skóry, a odsłonięte pięty w sandałach są narażone na szkodliwe promienie UV. Wszystko to sprawia, że może dojść do zrogowacenia naskórka, a następnie – do popękanej skóry. Najlepszym sposobem, aby temu zaradzić, jest olej rycynowy na pękające pięty.
 

Zrogowacenie naskórka – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn powstania nieestetycznych zmian na stopach jest odwodniona skóra. Najczęściej na ten problem skarżą się kobiety, ponieważ to właśnie płeć piękna dużo częściej pozwala sobie na chodzenie w butach odsłaniających m.in. pięty. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który sprawia, że skóra staje się zrogowaciała, a w następstwie tego – popękana. Wpływają na to również czynniki zdrowotne takie jak: cukrzyca, otyłość, niedoczynność tarczycy, a także niedobór witamin i minerałów.

Znaki ostrzegawcze – zniszczona skóra

Zanim dojdzie do pęknięcia naskórka na stopach, możemy zaobserwować znaki ostrzegawcze świadczące o tym, że skóra jest w coraz to gorszym stanie. Na początku zmianom towarzyszy przesuszenie, świąd i nadwrażliwość na dotyk. Następnie pięty staja się coraz to twardsze, aż w końcu zaczynają przybierać odcienie bieli, żółci i czerwieni, a naskórek na nich zaczyna się łuszczyć. Można temu zapobiec stosując odpowiednią pielęgnację i reagując na zmiany, zanim będzie za późno.

CZYTAJ TAKŻE – Jak dbać o szorstkie pięty?

Codzienna pielęgnacja stóp

Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych jest obmywanie stóp. Dobrym sposobem jest dodanie do kąpieli soli, która spowoduje, że nasza skóra się zmiękczy. Ponadto, warto jest poświęcić czas na peelingi. W tym przypadku wcale nie musisz inwestować pieniędzy w środki pielęgnacyjne, gdyż wystarczy po prostu zajrzeć do kuchni. Alternatywą dla kosmetyku może być domowa receptura – wystarczy jedna łyżka cukru, sproszkowany cynamon, 2 łyżki miodu i gotowe. Po peelingu warto jest nałożyć grubą warstwę kremu na stopy i włożyć bawełniane skarpetki na noc. Niestety zdarza się, że nie zawsze zdołamy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Co zrobić, gdy mamy już popękane pięty?

Olej rycynowy na pękające pięty

Dzięki dużemu stężeniu NKT (nienasycone kwasy tłuszczowe), białek, minerałów i witaminy E – olej rycynowy stał się idealnym serum dla pękających pięt. Posiada właściwości natłuszczające, złuszczające oraz przeciwzapalne. Środek można stosować mocząc czystą szmatkę w olejku, nacierając stopy i zostawiając je na 10 minut, a następnie spłukując pod ciepłą wodą. Dla lepszych efektów zaleca się posmarowanie stóp olejkiem rycynowy, owinięcie folią i nałożenie skarpetek na noc.

Published: 08/06/18

Leave a Reply

Your email address will not be published.