Jak pielęgnować suchą skórę
Skóra

Jak pielęgnować suchą skórę?

Niedawno dzieliliśmy się z Wami sposobami na pielęgnację cery łojotokowej. Tym razem poświęcimy nieco czasu skórze suchej. Choć mniej wymagająca w pielęgnacji, warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, by dłużej…

Niedawno dzieliliśmy się z Wami sposobami na pielęgnację cery łojotokowej. Tym razem poświęcimy nieco czasu skórze suchej. Choć mniej wymagająca w pielęgnacji, warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, by dłużej była jędrna i promienna.
Charakterystyka cery suchej

Skórę suchą nietrudno zidentyfikować – jest dosyć szorstka w dotyku, mało elastyczna i ściągnięta, często się łuszczy i ulega podrażnieniom. Choć rzadziej pojawiają się na niej niedoskonałości, jak wypryski i zaskórniki, oznaki starzenia się są bardziej widoczne. Stan ten wynika ze zbyt małej ilości sebum – skóra wytwarza za mało mało lipidów, które pełnią funkcję ochronną i zatrzymują wilgoć w naskórku. Przyczyny suchości skóry są różne, jednak najczęściej wskazuje się na:

  • niewłaściwą pielęgnację,
  • choroby ogólnoustrojowe (np. niedoczynność tarczycy),
  • zaburzenia hormonalne,
  • chroniczny stres.

Na stan skóry wpływ ma także wiek, nasz stan zdrowa, tryb życia, a także negatywne czynniki zewnętrzne. Jeżeli jednak stan naszej skóry wynika z naszych błędów w pielęgnacji, najwyższy czas wprowadzić zmiany!

Jak pielęgnować skórę suchą?

Choć skóra sucha wydaje się prosta w pielęgnacji, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.30 Najczęściej popełnianym błędem jest nadmierne nawilżanie skóry.  W efekcie skóra wytwarza jeszcze mniej sebum, a co za tym idzie – staje się jeszcze bardziej sucha. Skoro nasza cera na problem z wytwarzaniem lipidów, powinniśmy postawić na kosmetyki bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), jak naturalne masła i oleje. W tym celu warto sięgnąć po olej arganowy, ze słodkich migdałów czy masło shea.  Skóra sucha jest również narażona na utratę wilgoci, dlatego trzeba dostarczyć jej substancji, które będą wiązały wodę w naskórku. Sprawdzą się kremy zawierające kwas hialuronowy, aloes czy alantoinę.

W pielęgnacji skóry suchej ważny jest także proces oczyszczania. Pamiętajmy, by unikać kosmetyków zawierających mydło oraz alkohol, które potęgują suchość skóry. Zamiast peelingu mechanicznego lepiej sięgnąć po łagodniejszy peeling enzymatyczny.

Pielęgnacja od wewnątrz

W pielęgnacji skóry suchej ważne jest także jej odżywienie od wewnątrz. Należy wzbogacić dietę o produkty zawierające NNKT, a także witaminy A i E. Pamiętajmy też o prawidłowym nawodnieniu organizmu! W ciągu dnia powinniśmy wypijać do 2 litrów wody.

Published: 29/12/17

Leave a Reply

Your email address will not be published.