Kołtuny na włosach - jak tego uniknąć?
Włosy

Powracające kołtuny na włosach – jak je rozczesać?

Okres jesienno-zimowy dla posiadaczek włosów wysokooporowych, zniszczonych czy puszących się, to kolejny powód do zmartwień. Zdajecie sobie sprawę, że wasze włosy są w kiepskiej kondycji, o czym świadczy ich wypadanie,…

Okres jesienno-zimowy dla posiadaczek włosów wysokooporowych, zniszczonych czy puszących się, to kolejny powód do zmartwień. Zdajecie sobie sprawę, że wasze włosy są w kiepskiej kondycji, o czym świadczy ich wypadanie, kruszenie czy pojawiające się kołtuny na włosach, będące prawdziwym utrapieniem. Zatem jak je rozczesać i odpowiednio pielęgnować włosy? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

 Skąd biorą się kołtuny na włosach?

Kołtuny pojawiają się zwykle na włosach zniszczonych, puszących się, przesuszonych, a także wysokooporowych. Dlaczego tak się dzieje? Gdy dochodzi do rozchylenia łuski włosa, zaczynają się one o siebie zahaczać, a następnie plątać. Właśnie z tych większych plątanin, tworzą się kołtuny na włosach. Ich rozczesanie jest praktycznie nie możliwe. Czy na pewno?

Czy da się tego uniknąć?

Oczywiście, że się da! Jeżeli nie chcecie mieć do czynienia z kołtunami na włosach,  musicie skupić się na właściwej pielęgnacji włosów, która dodatkowo ochroni je przed poplątaniem. Gotowi? Zaczynamy! Podczas mycia włosów, starajcie się ich nie pocierać, ponieważ tym sposobem prosicie się o dodatkowe uszkodzenie łusek. Stawiajcie na te szampony i odżywki, których skład jest najprostszy. Dobrym rozwiązaniem dla włosów jest ich olejowanie, do którego świetnie sprawdza się olej makadamia.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak ułożyć włosy na noc, aby rano mieć ładną fryzurę? 

Jak rozplątać kołtun na włosach?

Nic na siłę! Nie należy wkładać szczotki w kołtuny na włosach i próbować je rozczesywać, ponieważ włosy mogą ulec uszkodzeniu (połamaniu) lub wyszarpaniu. Zatem od czego zacząć? Na kołtun możecie nałożyć gotową odżywkę do włosów wysokooporowych bez spłukiwania. Włos stanie się śliski, co znacznie ułatwia jego rozczesywanie. Oczywiście oprócz odżywki kołtun należy masować, aby włosy się odczepiły. Kiedy kołtun nieco się zmniejszy, możecie go zacząć rozczesywać palcami, a następnie sięgnijcie po grzebień lub szczotkę.

Lepiej zapobiegać

Aby zapobiegać powstaniu znienawidzonych kołtunów na włosach należy zapewnić im optymalną pielęgnację. Pośród domowych rozwiązań, świetnie wypada olejek makadamia, który ułatwia rozczesywanie włosów – nie plączą się, ani nie tworzą na nich kołtuny. Jak należy go stosować? Wystarczy rozprowadzić na włosy domową maskę odżywczą na bazie olejku, którą należy trzymać przez 15 minut. Po tym czasie należy ją dokładnie spłukać. Dobrym rozwiązaniem jest również olejowanie włosów, najlepiej przeprowadzać je raz w tygodniu!

Poznaj nasze domowe sposoby na pielęgnację WŁOSÓW!

Published: 04/01/21

Comments are closed.