Jak rozpoznać rodzaje męskiego łysienia
Włosy

Rodzaje łysienia – jak je rozpoznać?

Rodzaje łysienia różnią się od siebie powodem powstania oraz sposobem przebiegania. Zanim wybierzemy konkretną kurację oraz rozpoczniemy jej stosowanie warto jest wiedzieć jak rozpoznać rodzaj łysienia na jaki cierpimy. Łysienie,…

Rodzaje łysienia różnią się od siebie powodem powstania oraz sposobem przebiegania. Zanim wybierzemy konkretną kurację oraz rozpoczniemy jej stosowanie warto jest wiedzieć jak rozpoznać rodzaj łysienia na jaki cierpimy.

Łysienie, czyli postępująca utrata włosów

Łysienie to dosyć powszechnie występujące na całym świecie schorzenie. Dotyka ono zarówno u mężczyzn jak i kobiet, jednak to ta „silniejsza płeć” zmaga się z nim częściej. Przyjmuje się, że z powodu łysienia cierpli co najmniej co drugi mężczyzna. Jego skutki dosięgają nawet 80% męskiej populacji jeszcze przed ukończeniem 80. Roku życia. Łysienie polega na postępującej utracie włosów w liczbie przekraczającej 100 na dzień. Każda zdrowa osoba codziennie naturalnie traci do 100 włosów. W ich miejscu wyrastają nowe.

Skala Norwooda

Skala Norwooda to przedstawienie w prostej formie obrazkowej stopni zaawansowania męskiej utraty włosów. Pokazuje ona etapy postępującego tworzenia się zakoli oraz utraty włosów w konkretnych miejscach – na skroniach oraz czubku głowy. Dzięki punktom od jeden do siedem określany jest poziom zaawansowania męskiego łysienia. Jedynka to pełnia włosów na głowie, zaś siódemka to zaawansowana utrata włosów. Przyjmuje się, że pomiędzy kategorią trzecią a szóstą możliwe jest przywrócenie pełnego owłosienia. Niemniej należy pamiętać – im wyższy poziom, tym większe prawdopodobieństwo, że rozwiązaniem zostaje tylko transplantacja włosów. Przy siódmym poziomie jest ona nadal możliwa, jednak ilość włosów jest już zbyt mała by przywrócić stan pierwotny.

Łysienie męskie wg. skali Norwooda

(fot. www.hairtransplantdubai.com)

Rodzaje łysienia – jak rozpoznać typowe przypadki

Jest kilka głównych charakterystycznych dla mężczyzn rodzajów łysienia. Mogą one być rozpoznane poprzez użycie skali Norwooda lub poprzez wypracowanie medycznej diagnozy. Lekarz jest w stanie dokładnie rozpoznać symptomy postępującej utraty włosów. Na ich podstawie potrafi on określić rodzaj łysienia i najlepsze sposoby na jego wyleczenie.

Łysienie androgeniczne

To najpowszechniejszy rodzaj łysienia u mężczyzn. Polega on na stopniowym osłabieniu włosa, który będąc coraz cieńszy ostatecznie wypada. Takie łysienie pojawia się już nawet u nastolatków i zazwyczaj ma podłoże genetyczne, więc jest schorzeniem dziedzicznym. Można je rozpoznać poprzez występowanie zakoli, które postępują w stronę czubka głowy. Wyrastanie włosów jest coraz trudniejsze, ponieważ stają się one coraz słabsze. O tym rodzaju łysienia pisaliśmy w odrębnym artykule.

Łysienie telogenowe

Cykl włosa dzielimy na fazy: wzrostu, przejściową oraz spoczynku. W fazie wzrostu dochodzi do wytworzenia w mieszku włosa, który następnie rośnie. Faza spoczynku (zwana również telogenową) polega na wejściu włosa w jego naturalny spoczynek. Gdy część włosów jest w fazie wzrostu lub w fazie spoczynku, inne są w fazie przejścia – wypadania. Z wiekiem fazy wzrostu oraz spoczynku spowalniają i wydłużają się, zaś faza przejścia trwa tyle samo. Dlatego dochodzi do utraty włosów nazywanej łysieniem telogenowym.

Łysienie inwolucyjne

Ten rodzaj łysienia jest bezpośrednim skutkiem łysienia telogenowego. W czasie cyklu włosa, włosy w przedłużającej się fazie spoczynku stają się coraz bardziej krótkie i kruche. W efekcie dochodzi do ich utraty.

Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące to najrzadziej spotykany rodzaj łysienia. W przeciwieństwie do innych odmian nie jest ono powodowane predyspozycjami genetycznymi lub zaburzeniami immunologicznymi. Jego przyczyną jest kulminacja chorób skóry, takich jak: ostre oparzenia, zatrucie radiacyjne czy ciężkie wysypki. Ten rodzaj łysienia rozpoznać można poprzez występowanie: stanu zapalnego, łuszczącej się skóry, swędzenia lub nawet silnego pieczenia. Utrata włosów w tym przypadku jest trwała.

Grzybica owłosionej skóry głowy

Grzybica owłosionej skóry głowy jest bardzo zaraźliwa i choć dotyka głownie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, to może przejść również na dorosłych. Zazwyczaj rozprzestrzenia się poprzez używanie nakrycia głowy zarażonej osoby. Powoduje rany, stany zapalne i blizny. Na szczęście jest ona łatwo uleczalna. Włosy powinny odrosnąć niezwłocznie po ustaniu choroby.

Inne osobliwe formy

Istnieją również inne formy łysienia, które mogą doprowadzić do poważnej utraty włosów przez mężczyzn: łysienie plackowate oraz wyłysienie całkowite. Ten pierwszy rodzaj łysienia polega na pojawianiu się ognisk wyłysienia, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze głowy. Schorzenie to najczęściej pojawia się w dzieciństwie lub młodości. Prawdopodobnie wynika ono z powodu zaburzeń autoimmunologicznych. Drugi rodzaj – wyłysienie całkowite – jak wskazuje sama nazwa polega na całkowitej utracie włosów na głowie. Przyjmuje się, że w tym przypadku również powodem są zaburzenia autoimmunologiczne.

Podsumowanie

Rodzaje łysienia są różne i w zaawansowanej ich fazie warto jest odwiedzić lekarza. Jest jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić sami aby je rozpoznać i im przeciwdziałać. Jeżeli utrata włosów występowała w naszej rodzinie, to powinniśmy zacząć śledzić naszą linie włosów. Najlepiej rozpocząć obserwacje w wieku, w którym spokrewnieni z nami mężczyźni sami zaczęli tracić włosy. Jeżeli zauważymy, że ponadstandardowa utrata włosów wynika z leków, które zaczęliśmy zażywać, możemy zapytać lekarza o ich zamienniki. Jeżeli zaś utrata włosów może być u nas spowodowana zła dietą, powinniśmy odwiedzić dietetyka i dowiedzieć się jakie produkty należałoby spożywać, aby zapobiec zjawisku. Do dyspozycji pozostają także specyfiki wzmacniające włosy i pobudzające ich wzrost, o jednym z nich – preparacie rycynowym – pisaliśmy w odrębnym artykule. Możesz również zapoznać się z innymi sprawdzonymi sposobami na łysienie u mężczyzn.

Published: 05/02/19

Comments are closed.