Jak dbać o skórę w ciąży?
Skóra

Jak dbać o skórę w ciąży?

Ciąża to czas gwałtownych zmian w organizmie kobiety. Burza hormonów oraz stale rosnący brzuszek to nie jedyne problemy, z którymi zmaga się przyszła mama. W trakcie ciąży skóra ciężarnej zwykle…

Ciąża to czas gwałtownych zmian w organizmie kobiety. Burza hormonów oraz stale rosnący brzuszek to nie jedyne problemy, z którymi zmaga się przyszła mama. W trakcie ciąży skóra ciężarnej zwykle staje się bardziej sucha i wrażliwa, może również pojawić się swędzenie. Problemy nie omijają także twarzy, na której mogą pojawić się wypryski i przebarwienia. Jeżeli problematyczna skóra w ciąży dotyczy także Ciebie, dowiedz się, jak ją prawidłowo pielęgnować.
Swędząca skóra w ciąży – co robić?

Problemem, z którym ciężarne zmagają się najczęściej, jest swędząca skóra. Z czego to wynika? Organizm przyszłej mamy produkuje sporo estrogenu, który spowalnia pracę gruczołów łojowych. I choć stan naszej cery może się wówczas poprawić, zbyt mała ilość łoju doprowadza do przesuszenia skóry, a to skutkuje swędzeniem i pieczeniem. By temu zapobiec należy regularnie nawilżać i odżywiać skórę. Z pomocą przyjdą nam wszelkiej maści treściwe balsamy i masła, a także naturalne olejki. Ważne też, by unikać gorących kąpieli oraz agresywnych detergentów, które wysuszają skórę. Jeżeli swędzenie jest wyjątkowo uciążliwe, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Te okropne rozstępy

W ciąży zyskujemy kilka dodatkowych kilogramów, co sprzyja pojawianiu się rozstępów. Statystyki wskazują, że u blisko 60% przyszłych mam jest na nie narażonych. Najczęściej pojawiają się na brzuchu oraz piersiach, ale uda, pośladki czy ramiona również są na nie narażone. Aby się przed nimi uchronić należy konsekwentnie pielęgnować naszą skórę. Szczególnie polecanym produktem jest masło kakaowe, które doskonale natłuszcza i uelastycznia. Pielęgnacje wzbogaćmy o regularny masaż za pomocą szorstkiej rękawicy lub antycellulitowej gąbki.

Jeżeli mimo stosowania kremów rozstępy się pojawiły, można podjąć działania, które zniwelują ich widoczność. Zachęcamy do lektury naszego wpisu.

Twarz niedoskonała

Choć wiele kobiet w okresie ciąży cieszy się nieskazitelną cerą, są osoby, u których kondycja skóry diametralnie się pogarsza. Szczególnie posiadaczki cery trądzikowej mogą zauważyć nasilanie się objawów. Warto wówczas poświęcić twarzy więcej uwagi i zadbać o prawidłową higienę. Wybierajmy kosmetyki o naturalnym składzie, pozbawione konserwantów i składników komedogennych. Zawsze pamiętajmy o dokładnym oczyszczaniu cery, np. za pomocą naturalnych olejów. Jeżeli zmiany są bardzo uciążliwe, przyda się konsultacja z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.

 

Published: 29/11/17

Leave a Reply

Your email address will not be published.