Parówka na twarz przed oczyszczaniem skóry
Skóra

Domowa parówka na twarz – szkodzi czy pomaga?

Jeżeli zależy nam na gładkiej i promiennej skórze bez niedoskonałości, regularne oczyszczanie twarzy powinno być podstawą naszej codziennej pielęgnacji. Oprócz obowiązkowego demakijażu płynem micelarnym lub żelem do twarzy zaleca się,…

Jeżeli zależy nam na gładkiej i promiennej skórze bez niedoskonałości, regularne oczyszczanie twarzy powinno być podstawą naszej codziennej pielęgnacji. Oprócz obowiązkowego demakijażu płynem micelarnym lub żelem do twarzy zaleca się, by kilka razy w miesiącu kompleksowo oczyścić skórę. Częstym zabiegiem poprzedzającym zabiegi oczyszczające jest popularna kąpiel parowa, tak zwana parówka na twarz. Jakie przynosi korzyści, jak prawidłowo ją wykonać i czy jest do metoda dla każdego?

• Kąpiel parowa – jak to działa?
• Jak przygotować kąpiel parową?
• Parówka na twarz – jak długo i jak często?

 

Kąpiel parowa – jak to działa?

Kąpiel parowa sprawdzi się u posiadaczek skóry przetłuszczającej się, z niedoskonałościami i rozszerzonymi porami. Jednak odpowiednio stosowana może przynieść korzyści także osobom o cerze normalnej lub suchej. W jaki sposób działa ten zabieg? Parująca woda i wyższa temperatura rozpulchniają skórę, odblokowując pory i uwalniając nagromadzone zanieczyszczenia. Dodatkowo wyższa temperatura przyspiesza przepływ krwi na twarzy. Dzięki temu skóra jest lepiej przygotowania do oczyszczania manualnego twarzy oraz usuwania ewentualnych zaskórników. Kąpiel parowa to także doskonały sposób na udrożnienie zatkanego nosa i zatok podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Wystarczy przygotować napar na bazie ziół lub dodać do niego olejek eteryczny np. eukaliptusowy.

 

Jak przygotować kąpiel parową?

Do przygotowania kąpieli parowej nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczy nam tylko szeroka miska, ręcznik o gorąca woda lub napar ziołowy. Dobór ziół do naparu to kwestia indywidualna, jednak dla pewnych typów skóry poleca się następujące zioła:

  • cera przetłuszczająca się – mięta, nagietek, tymianek, pokrzywa
  • cera sucha i skłonna do podrażnień – rumianek, kwiat lipy, pietruszka, płatki róży
  • cera zmęczona, o niezdrowym kolorycie – rozmaryn, lawenda, nagietek, czarny bez

Przed wykonaniem parówki należy wykonać dokładny demakijaż twarzy. Jeżeli zależy nam na dokładnym oczyszczeniu, możemy wykonać także peeling, który usunie martwy naskórek. Mając ten etap za sobą, możemy przygotować naszą parową kąpiel. Gorącą wodę lub napar przelewamy do miski, którą ustawiamy w wygodnym dla nas miejscu – głowa powinna się znajdować w odległości około 40 cm od powierzchni wody. Następnie nachylamy się nad naczyniem i zakrywamy głowę i miskę ręcznikiem. W razie dyskomfortu możemy odchylić ręcznik i wypuścić nadmiar pary.

 

Parówka na twarz – jak długo i jak często?

Kąpiel parowa powinna trwać nie dłużej niż 15 minut. Po jej zakończeniu należy delikatnie osuszyć twarz ręcznikiem, a następnie przetrzeć ulubionym tonikiem i nałożyć krem lub wybraną maseczkę. Posiadaczki skóry przetłuszczającej się mogą powtarzać ten zabieg nawet 3 razy w tygodniu. Tym o unormowanej cerze wystarczy raz na tydzień. Osoby z cerą naczynkową i wrażliwą powinny unikać kąpieli parowej, gdyż może ona doprowadzić do rozszerzenia naczynek i podrażnień.

 

Published: 26/09/17

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *