Jak często myć włosy
Włosy

Jak często myć włosy?

Mycie włosów to absolutna podstawa ich pielęgnacji. W poprzednich tekstach skupialiśmy się na tym, jakich produktów używać, aby poprawić ich wygląd. Dzisiaj chcemy odpowiedzieć na kolejne ważne pytanie – jak…

Mycie włosów to absolutna podstawa ich pielęgnacji. W poprzednich tekstach skupialiśmy się na tym, jakich produktów używać, aby poprawić ich wygląd. Dzisiaj chcemy odpowiedzieć na kolejne ważne pytanie – jak często myć włosy?

• Indywidualna pielęgnacja
• Co powoduje zbyt częste mycie włosów?
• Jak często myć włosy? – podsumowanie

 

Indywidualna pielęgnacja

 

Celem regularnego mycia głowy jest pozbycie się zgromadzone osadu, kurzu, pyłu, a także sebum i zrogowaciałych warstw naskórka. Niejednokrotnie słyszymy, że częste powtarzanie tej czynności sprawia, że kosmyki zaczynają się przetłuszczać. Nie sugeruj się jednak takimi opiniami. Częstotliwość mycia skóry głowy powinna zależeć od indywidualnych potrzeb. Wpływa na to między innymi ilość wydzielanego sebum, rodzaj pracy i styl życia. Zbyt rzadka lub częsta pielęgnacja może prowadzić do pogorszenia kondycji włosów.
Aby ustalić, co ile dni powinniśmy powtarzać mycie, należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego szamponu i odżywki. Pielęgnacja nie powinna być agresywna. Zwróć uwagę na skład kosmetyków – wybieraj te delikatne, które nie zawierają silikonów, parabenów, parafiny, siarczanów, SLS-ów. Wówczas nawet codzienne mycie włosów nie przyniesie negatywnych skutków. Co zrobić, gdy Twoje kosmyki przetłuszczają się naprawdę szybko? Warto rozpoznać przyczynę tej sytuacji. Możesz udać się po pomoc do dermatologa lub endokrynologa. Nadmierne przetłuszczanie się pasm zdarza się często u osób, które przechodzą okres dojrzewania. Chcesz cieszyć się nienaganną fryzurą i ekstra obojętnością cały dzień? Styliści polecają używanie suchych szamponów, które absorbują nadmiar sebum. Trzeba stosować je jednak zgodnie z instrukcją i jedynie okazyjnie.

 

Co powoduje zbyt częste mycie włosów?

 

Nadmierne mycie włosów może powodować ich łamanie się, wysuszenie i utratę blasku. Znaczenie ma również to, jaką fryzurę nosimy. Długie, gęste, kręcone kosmyki zazwyczaj nie potrzebują częstego mycia. Loki same w sobie są często dość suche i nie przetłuszczają się nadmiernie. Krótkie i cienkie włosy przetłuszczają się znacznie szybciej. Specjaliści zachęcają jednak, aby nie męczyć ich zbyt częstym myciem – jeśli oczywiście mamy taką możliwość. Zbyt agresywny produkt może podrażnić skórę i wysuszyć pasma. Gdy przesadzamy z pielęgnacją, gruczoły zwiększają produkcję łoju, aby nawilżyć powierzchnię skóry głowy

 

Jak często myć włosy? – podsumowanie

 

Tak, jak wspominaliśmy powyżej, jest to bardzo indywidualne. Nie możemy jednak zaniedbać tej czynności. Najbardziej powszechna opinia mówi o tym, aby myć skórę głowy co najmniej dwa razy w tygodniu. Na naszych włosach gromadzą się bakterie i brud, które po pewnym czasie wytwarzają nieprzyjemny zapach, a pasma nie wyglądają estetycznie. Kluczem do posiadania zdrowych kosmyków jest umiar i dostosowanie kosmetyków do własnych preferencji i potrzeb.

 

Jeśli szukasz informacji na temat skutecznej pielęgnacji włosów, sprawdź nasze pozostałe wpisy!

Published: 18/10/17

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *