Miejsce ziela angielskiego w branży kosmetycznej
Kosmetyczne ABC

Ziele angielskie w kosmetyce – zastosowanie i właściwości

Ziele angielskie to popularna przyprawa, która na stałe zagościła w naszych kuchniach. Może się ona pochwalić nie tylko ciekawym aromatem i smakiem. Ma ona szereg właściwości, które są doceniane przez…

Ziele angielskie to popularna przyprawa, która na stałe zagościła w naszych kuchniach. Może się ona pochwalić nie tylko ciekawym aromatem i smakiem. Ma ona szereg właściwości, które są doceniane przez branżę perfumeryjną i kosmetyczną. Właśnie dlatego ziele angielskie jest podstawowym składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych. W dzisiejszym artykule skupimy szczególną uwagę na właściwościach oraz zastosowaniu ziela angielskiego w kosmetyce.

Kilka słów o zielu angielskim

Jest to niedojrzały owoc, wiecznie zielonego drzewa pigmentowego, który występuje głównie w obszarze klimatu tropikalnego i krajach takich jak: Jamajka, Brazylia, Kuba, Meksyk czy południowe Indie. Powszechnie jest znane ze swoich aromatycznych właściwości, wykorzystywanych w sztukach kulinarnych. W medycynie naturalnej stosuje się je  przy problemach z trawieniem, bólach reumatycznych, neurologicznych.

Ziele angielskie jest bogatym źródłem związków garbnikowych, substancji tłustych, żywicy, flawonoidów, katechiny, makroelementów, mikroelementów (w tym żelazo, selen, miedź, potas), witamin A, B6, C oraz niacyny.

Właściwości ziela angielskiego

Ta niezwykła przyprawa posiada szereg właściwości leczniczych. Ułatwia między innymi wchłanianie takich substancji jak: selen, witamina B czy beta-karoten. Ze względu na działanie rozkurczowe, wykorzystywana w leczeniu kolki, wzdęć, bólu brzucha, problemów trawiennych. Łagodzi nerwobóle, dolegliwości reumatyczne, działa odkażającą – przez co stosowana jest w leczeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych. W branży spożywczej ziele angielskiej jest częstym składnikiem herbat rozgrzewających, zwalczających objawy przeziębienia. Chroni błony komórkowe przed negatywnym działaniem wolnych rodników, stymuluje pracę: tarczycy, gospodarki wodnej organizmu oraz serca i mózgu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szampon do włosów z zielem angielskim

Ziele angielskie w kosmetyce

Skoro omówiliśmy już właściwości ziela angielskiego, warto również wspomnieć o jego zastosowaniu w kosmetyce. Ta, niezwykła przyprawa doskonale sprawdza się przy problemach z cerą. Może hamować występowanie trądziku, a w połączeniu z rumiankiem łagodzi i zmniejsza stany zapalne, które pojawiły się na skórze.

Ziele angielskie jest ważnym składnikiem wielu perfum, maseczek, kremów oraz specjalnych maści. Na jego bazie można przygotować domowe odżywki do włosów czy maseczki do twarzy, które regenerują i nawilżają skórę. Nie powinny być one stosowane nazbyt często, ponieważ mogą przesuszać skórę.

Jakie są ograniczenia?

Stosowanie ziela angielskiego powinno zostać ograniczone przez kobiety będące w ciąży. Ponadto przyprawa ta nie powinna znaleźć się w diecie osób cierpiących na nadprodukcję soków żołądkowych, przyjmujących leki na wrzody żołądka jak i inne choroby układu pokarmowego.

Published: 18/09/19

Comments are closed.