Znaczenie utrzymania jakości życia osób z szumami usznymi

Szumy uszne to stan utraty słuchu, w którym osoba doświadcza ciągłego dzwonienia w uszach. Wiele osób odczuwa szumy uszne jako irytację, ale mogą one być bardziej poważne, a nawet osłabiające. Dzwonienie może być na tyle głośne, że zakłóca sen, nastrój, koncentrację. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych na tę dolegliwość cierpi prawie 50 milionów osób. Szumy uszne mogą być spowodowane przez wiele schorzeń i chorób, w tym infekcje ucha, leki czy urazy głowy. Jednak najczęstsze przyczyny szumów usznych to te związane z wiekiem i zaburzeniami związanymi ze starzeniem się.

Szumy uszne związane z wiekiem

Wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzą liczne zmiany, a nasz słuch ulega pogorszeniu. Nasz mózg nie jest tak ostry jak kiedyś, a nasze zmysły zaczynają się pogarszać. Może to przyczynić się do powstania szumów usznych związanych z wiekiem. W rzeczywistości szacuje się, że utrata słuchu związana z wiekiem jest przyczyną nawet 90 procent przypadków szumów usznych.

Inne przyczyny związane z wiekiem

Poniżej przedstawiono inne przyczyny powstawania szumów usznych:

1. Urazy głowy: Urazy głowy, takie jak wstrząs mózgu, mogą spowodować, że dana osoba usłyszy dzwonienie w uszach. Jeśli uraz jest poważny, może również uszkodzić ucho wewnętrzne.

2. Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (TMJD): TMJD to stan, w którym szczęka, mięśnie szczęki i powiązane tkanki czaszki, szyi i twarzy ulegają zapaleniu. W większości przypadków zapalenie to jest spowodowane powtarzającymi się ruchami szczęki, takimi jak żucie, lub długotrwałym obciążeniem szczęki. TMJD jest najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu w szczęce i może mu towarzyszyć również dzwonienie w uszach i zawroty głowy.

3. Nadwrażliwość słuchowa: Nadwrażliwość słuchowa to stan, w którym dana osoba jest nadwrażliwa na dźwięki. Może to wynikać z przyczyn medycznych, takich jak choroba Ménière’a, lub psychologicznych.

4. Infekcje ucha: Wiele różnych infekcji ucha, takich jak ostre zapalenie ucha środkowego i przewlekłe zapalenie ucha środkowego, może powodować, że dana osoba słyszy dzwonienie w uszach.

5. Menopauza: Podczas menopauzy kobiety mogą doświadczać uderzeń gorąca, stanu, w którym temperatura ciała gwałtownie wzrasta, pocenia się, kołatania serca, niepokoju i drażliwości.

6. Niedobór snu: Przewlekły brak snu może powodować szumy uszne, a szczególnie problematyczne może być to dla osób starszych, które mają trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.

7. Spożywanie alkoholu: Spożywanie alkoholu może powodować szumy uszne na kilka sposobów. Po pierwsze, może wpływać na równowagę między dwiema połówkami ucha wewnętrznego. Po drugie, alkohol może wpływać na przepływ krwi i nerwy w uchu.

8. Aparaty słuchowe: Aparaty słuchowe mogą pomóc złagodzić szumy uszne u niektórych osób. Mogą one również pomóc w poprawieniu słyszenia u osób z ubytkiem słuchu.

Opcje leczenia

Istnieje wiele opcji leczenia szumów usznych